- Loyal
- 230/670R
230/670R Bearing | Loyal
| 230/670R interchange KOYO 230/670R | |
| 230/670R cross reference KOYO 230/670R | |
| 230/670R Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 230/670R |
| D | 980 mm |
| d | 670 mm |
| B | 230 mm |
| C | 230 mm |
| r min. | 7.5 mm |
| Weight | 609 Kg |
| Size (mm) | 670x980x230 |
| Width (mm) | 230 |
| Bearing number | 230/670R |
| Bore Diameter (mm) | 670 |
| Outer Diameter (mm) | 980 |
| Calculation factor (e) | 0.22 |
| Calculation factor (Y0) | 2.94 |
| Calculation factor (Y1) | 3.01 |
| Basic dynamic load rating (C) | 6870 kN |
| Basic static load rating (C0) | 15500 kN |
UCTH212-38J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-38J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/8
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8



230/670R PDF download