- Loyal
- 230/670CA/W33
230/670CA/W33 Bearing | Loyal
| 230/670CA/W33 interchange SKF 230/670CA/W33 | |
| 230/670CA/W33 cross reference SKF 230/670CA/W33 | |
| 230/670CA/W33 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 230/670CA/W33 |
| C | 230 mm |
| B | 230 mm |
| K | 12 mm |
| b | 22,3 mm |
| d | 670 mm |
| D | 980 mm |
| d2 | 772 mm |
| D1 | 892 mm |
| Weight | 600 Kg |
| ra max. | 6 mm |
| r1 min. | 7,5 mm |
| r2 min. | 7,5 mm |
| da min. | 698 mm |
| Da max. | 952 mm |
| Size (mm) | 670x980x230 |
| Width (mm) | 230 |
| Limiting speed | 600 r/min |
| Bearing number | 230/670CA/W33 |
| Reference speed | 340 r/min |
| Bore Diameter (mm) | 670 |
| Outer Diameter (mm) | 980 |
| Calculation factor (e) | 0,21 |
| Fatigue load limit (Pu) | 915 |
| Calculation factor (Y0) | 3,2 |
| Calculation factor (Y1) | 3,2 |
| Basic dynamic load rating (C) | 7650 kN |
| Basic static load rating (C0) | 14600 kN |
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8
UCTH212-39J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-39J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 7/16
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2



230/670CA/W33 PDF download