- Loyal
- 53415U
53415U Bearing | Loyal
| 53415U interchange NSK 53415U | |
| 53415U cross reference NSK 53415U | |
| 53415U Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 53415U |
| C | 254 |
| D | 160 mm |
| R | 125 mm |
| A | 42 mm |
| T | 75 mm |
| b | 21 mm |
| d | 75 mm |
| r | 2 |
| A_ | 42 |
| D_ | 160 |
| Z_ | 10 |
| da | 125 |
| T3 | 69 |
| C0 | 560 |
| T4 | 75 |
| ra | 2 |
| B_ | 75 |
| R_ | 125 |
| D2 | 115 mm |
| D3 | 165 mm |
| D1 | 78 mm |
| d1 | 160 mm |
| D_2 | 115 |
| D_3 | 165 |
| SRE | 16.3 |
| D_1 | 78 |
| SRI | 16.3 |
| DA_ | 30.162 |
| D_a | 110 |
| SREX | 0.125 |
| SRIN | 0 |
| SREN | 0 |
| mass | 7.58 |
| yobi | 53415U |
| SDM_ | 117.5 |
| SRIX | 0.125 |
| KBRG | 5131 |
| r min. | 2 mm |
| LangID | 1 |
| Weight | 7,58 Kg |
| ra max. | 2 mm |
| GRS rpm | 950 |
| Oil rpm | 1400 |
| da min. | 125 mm |
| Da max. | 110 mm |
| hidYobi | 53415U |
| hidTable | ecat_NSSDTB |
| Size (mm) | 75x160x75 |
| Prod_Type3 | TB_SD_WASW |
| Width (mm) | 75 |
| Bearing number | 53415U |
| Bore Diameter (mm) | 75 |
| Outer Diameter (mm) | 160 |
| (Grease) Lubrication Speed | 950 r/min |
| Basic static load rating (C0) | 560 kN |
| Basic dynamic load rating (C) | 254 kN |
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8
UCTH208-24J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-24J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/2



53415U PDF download