- Loyal
- 53415U
53415U Bearing | Loyal
| 53415U interchange NACHI 53415U | |
| 53415U cross reference NACHI 53415U | |
| 53415U Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 53415U |
| A | 42 mm |
| R | 125 mm |
| S | 21 mm |
| d | 75 mm |
| D | 160 mm |
| T | 75 mm |
| d1 | 160 mm |
| D1 | 78 mm |
| D2 | 115 mm |
| D3 | 165 mm |
| Weight | 7.60 Kg |
| r min. | 2 mm |
| Size (mm) | 75x160x75 |
| Width (mm) | 75 |
| Bearing number | 53415U |
| Bore Diameter (mm) | 75 |
| Outer Diameter (mm) | 160 |
| (Grease) Lubrication Speed | 950 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 252 kN |
| Basic static load rating (C0) | 560 kN |
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8



53415U PDF download