- Loyal
- 53415U
53415U Bearing | Loyal
| 53415U interchange KOYO 53415U | |
| 53415U cross reference KOYO 53415U | |
| 53415U Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 53415U |
| R | 125 mm |
| T | 75 |
| d | 75 mm |
| D | 160 mm |
| A | 42 mm |
| C | 21 mm |
| Cu | 23.3 |
| Ca | 315 |
| T1 | 69 mm |
| T2 | 75 mm |
| d1 | 160 mm |
| D1 | 78 mm |
| D2 | 115 mm |
| D3 | 165 mm |
| Coa | 560 |
| r(min) | 2 |
| Weight | 7,87 Kg |
| r min. | 2 mm |
| da min. | 125 mm |
| Da max. | 110 mm |
| ra max. | 2 mm |
| da(min) | 125 |
| D3(min) | 165 |
| D2(min) | 115 |
| D1(min) | 78 |
| Da(max) | 110 |
| ra(max) | 2 |
| d1(max) | 160 |
| Oil lub. | 1350 |
| Size (mm) | 75x160x69 |
| Width (mm) | 69 |
| Bearing No. | 53415U |
| Grease lub. | 880 |
| Bearing number | 53415U |
| (Refer.)Mass(kg) | 7.87 |
| Bore Diameter (mm) | 75 |
| Outer Diameter (mm) | 160 |
| (Grease) Lubrication Speed | 880 r/min |
| Basic static load rating (C0) | 560 kN |
| Basic dynamic load rating (C) | 252 kN |
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8



53415U PDF download