- Loyal
- 53415- MP
53415- MP Bearing | Loyal
| 53415- MP interchange NKE 53415- MP | |
| 53415- MP cross reference NKE 53415- MP | |
| 53415- MP Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 53415- MP |
| R | 125 mm |
| d | 75 mm |
| D | 160 mm |
| H | 69 mm |
| A | 42 mm |
| d1 | 160 mm |
| D1 | 78 mm |
| Weight | 7,54 Kg |
| r1 min. | 2 mm |
| r2 min. | 2 mm |
| Size (mm) | 75x160x69 |
| Width (mm) | 69 |
| Bearing number | 53415- MP |
| Bore Diameter (mm) | 75 |
| Outer Diameter (mm) | 160 |
| Basic dynamic load rating (C) | 250 kN |
| Basic static load rating (C0) | 560 kN |
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8
UCTH212-39J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-39J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 7/16



53415- MP PDF download