- Loyal
- 53415 M U
53415 M U Bearing | Loyal
| 53415 M U interchange ISB 53415 M U | |
| 53415 M U cross reference ISB 53415 M U | |
| 53415 M U Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 53415 M U |
| E | 21 mm |
| d | 75 mm |
| D | 160 mm |
| H | 69 mm |
| D1 | 78 mm |
| H1 | 75 mm |
| d1 | 160 mm |
| D2 | 115 mm |
| D3 | 165 mm |
| Weight | 8,1 Kg |
| Size (mm) | 75x160x69 |
| Width (mm) | 69 |
| Bearing number | 53415 M U |
| Bore Diameter (mm) | 75 |
| Outer Diameter (mm) | 160 |
| (Grease) Lubrication Speed | 1377 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 246 kN |
| Basic static load rating (C0) | 598 kN |
UCTH212-39J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-39J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 7/16
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16



53415 M U PDF download