- Loyal
- 53415
53415 Bearing | Loyal
| 53415 interchange KOYO 53415 | |
| 53415 cross reference KOYO 53415 | |
| 53415 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 53415 |
| T | 69 |
| d | 75 mm |
| D | 160 mm |
| C | - |
| A | 42 mm |
| R | 125 mm |
| Ca | 315 |
| Cu | 23.3 |
| T1 | 69 mm |
| d1 | 160 mm |
| D1 | 78 mm |
| Coa | 560 |
| Weight | 6,64 Kg |
| r(min) | 2 |
| r min. | 2 mm |
| d1(max) | 160 |
| D1(min) | 78 |
| D2(min) | - |
| ra max. | 2 mm |
| da(min) | 125 |
| D3(min) | - |
| Da max. | 110 mm |
| da min. | 125 mm |
| Da(max) | 110 |
| ra(max) | 2 |
| Oil lub. | 1350 |
| Size (mm) | 75x160x69 |
| Width (mm) | 69 |
| Bearing No. | 53415 |
| Grease lub. | 880 |
| Bearing number | 53415 |
| (Refer.)Mass(kg) | 6.64 |
| Bore Diameter (mm) | 75 |
| Outer Diameter (mm) | 160 |
| (Grease) Lubrication Speed | 880 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 252 kN |
| Basic static load rating (C0) | 560 kN |
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4
UCTH212-39J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-39J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 7/16



53415 PDF download