- Loyal
- 6006NR
6006NR Bearing | Loyal
| 6006NR interchange NTN-SNR 6006NR | |
| 6006NR cross reference NTN-SNR 6006NR | |
| 6006NR Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6006NR |
| D | 55,000 mm |
| d | 30,000 mm |
| B | 13,000 mm |
| C | 13,000 mm |
| Size (mm) | 30x55x13 |
| Width (mm) | 13,000 |
| Bearing number | 6006NR |
| Bore Diameter (mm) | 30,000 |
| Outer Diameter (mm) | 55,000 |
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8



6006NR PDF download