- Loyal
- 230/670BK
230/670BK Bearing | Loyal
| 230/670BK interchange NTN 230/670BK | |
| 230/670BK cross reference NTN 230/670BK | |
| 230/670BK Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 230/670BK |
| D | 980 mm |
| d | 670 mm |
| B | 230 mm |
| C | 230 mm |
| Weight | 573 Kg |
| r min. | 7,5 mm |
| da min. | 706 mm |
| Da max. | 944 mm |
| ra max. | 6 mm |
| Size (mm) | 670x980x230 |
| Width (mm) | 230 |
| Bearing number | 230/670BK |
| Bore Diameter (mm) | 670 |
| Outer Diameter (mm) | 980 |
| Calculation factor (e) | 0,22 |
| (Oil) Lubrication Speed | 360 r/min |
| Calculation factor (Y0) | 3 |
| Calculation factor (Y1) | 3,07 |
| (Grease) Lubrication Speed | 280 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 6 550 kN |
| Basic static load rating (C0) | 14 600 kN |
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8



230/670BK PDF download