- Loyal
- 230/670-K-MB-W33+AH30/670
230/670-K-MB-W33+AH30/670 Bearing | Loyal
| 230/670-K-MB-W33+AH30/670 interchange NKE 230/670-K-MB-W33+AH30/670 | |
| 230/670-K-MB-W33+AH30/670 cross reference NKE 230/670-K-MB-W33+AH30/670 | |
| 230/670-K-MB-W33+AH30/670 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 230/670-K-MB-W33+AH30/670 |
| d | 670 mm |
| D | 980 mm |
| B | 230 mm |
| C | 50 mm |
| d1 | 630 mm |
| B1 | 280 mm |
| B2 | 294 mm |
| Weight | 850 Kg |
| r2 min. | 7,5 mm |
| r1 min. | 7,5 mm |
| Size (mm) | 670x980x230 |
| Thread (G) | Tr 710x7 |
| Width (mm) | 230 |
| Limiting speed | 600 r/min |
| Bearing number | 230/670-K-MB-W33+AH30/670 |
| Bore Diameter (mm) | 670 |
| Outer Diameter (mm) | 980 |
| Calculation factor (e) | 0,23 |
| Calculation factor (Y0) | 2,9 |
| Calculation factor (Y1) | 3 |
| Basic dynamic load rating (C) | 6820 kN |
| Basic static load rating (C0) | 14690 kN |
UCTH207-21J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-21J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/16
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000



230/670-K-MB-W33+AH30/670 PDF download