- Loyal
- 230/670-B-MB
230/670-B-MB Bearing | Loyal
| 230/670-B-MB interchange FAG 230/670-B-MB | |
| 230/670-B-MB cross reference FAG 230/670-B-MB | |
| 230/670-B-MB Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 230/670-B-MB |
| m | 600 kg / Weight |
| d | 670 mm |
| D | 980 mm |
| B | 230 mm |
| e | 0,22 |
| Size (mm) | 670x980x230 |
| Width (mm) | 230 |
| ns | 23,5 mm |
| Y1 | 3,01 |
| Y2 | 4,48 |
| D1 | 888,7 mm |
| ds | 12,5 mm |
| Y0 | 2,94 |
| nG | 630 1/min / Limiting speed |
| nB | 355 1/min / Reference speed |
| Cr | 7200000 N / Dynamic load rating (radial) |
| C0r | 16000000 N / Static load rating (radial) |
| Bearing number | 230/670-B-MB |
| Cur | 1100000 N |
| rmin | 7,5 mm |
| ra max | 6 mm |
| da min | 698 mm |
| Da max | 952 mm |
| Bore Diameter (mm) | 670 |
| Outer Diameter (mm) | 980 |
UCTH210-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-32J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 2.00000000
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4



230/670-B-MB PDF download