- Loyal
- 230/670-B-K-MB + H30/670-HG
230/670-B-K-MB + H30/670-HG Bearing | Loyal
| 230/670-B-K-MB + H30/670-HG interchange FAG 230/670-B-K-MB + H30/670-HG | |
| 230/670-B-K-MB + H30/670-HG cross reference FAG 230/670-B-K-MB + H30/670-HG | |
| 230/670-B-K-MB + H30/670-HG Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 230/670-B-K-MB + H30/670-HG |
| d | 670 mm |
| l | 324 mm |
| D | 980 mm |
| B | 230 mm |
| c | 80 mm |
| m | 590 kg / Weight |
| e | 0,22 |
| Size (mm) | 630x980x230 |
| Width (mm) | 230 |
| nB | 1100000 N / Fatigue limit load, radial |
| Cr | 7200000 N / Dynamic load rating (radial) |
| ns | 23,5 mm |
| ds | 12,5 mm |
| D1 | 888,7 mm |
| Dm | 780 mm |
| Y1 | 3,01 |
| c1 | 101 mm |
| Y2 | 4,48 |
| Y0 | 2,94 |
| nG | 630 1/min / Limiting speed |
| m1 | 194 kg |
| C0r | 16000000 N / Static load rating (radial) |
| Bearing number | 230/670-B-K-MB + H30/670-HG |
| d1H | 630 mm |
| rmin | 7,5 mm |
| ra max | 6 mm |
| da max | 741 mm |
| Da max | 952 mm |
| Ba min | 20 mm |
| db min | 694 mm |
| Bore Diameter (mm) | 630 |
| Outer Diameter (mm) | 980 |
| - H30/670-HG / Adapter sleeve | H30/670HG / Adapter sleeve |
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8



230/670-B-K-MB + H30/670-HG PDF download