- Loyal
- 230/670 KCW33+H30/670
230/670 KCW33+H30/670 Bearing | Loyal
| 230/670 KCW33+H30/670 interchange Loyal 230/670 KCW33+H30/670 | |
| 230/670 KCW33+H30/670 cross reference Loyal 230/670 KCW33+H30/670 | |
| 230/670 KCW33+H30/670 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 230/670 KCW33+H30/670 |
| d | 670 mm |
| D | 980 mm |
| B | 230 mm |
| C | 230 mm |
| d1 | 630 mm |
| B1 | 324 mm |
| B2 | 80 mm |
| Weight | 590 Kg |
| Size (mm) | 670x980x230 |
| Width (mm) | 230 |
| Bearing number | 230/670 KCW33+H30/670 |
| Bore Diameter (mm) | 670 |
| Outer Diameter (mm) | 980 |
| (Grease) Lubrication Speed | 205 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 7200 kN |
| Basic static load rating (C0) | 16000 kN |
UCTH211-35J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-35J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/16
UCTH212-36J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-36J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/4
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)



230/670 KCW33+H30/670 PDF download