- Loyal
- 230/670 KCW33+AH30/670
230/670 KCW33+AH30/670 Bearing | Loyal
| 230/670 KCW33+AH30/670 interchange Loyal 230/670 KCW33+AH30/670 | |
| 230/670 KCW33+AH30/670 cross reference Loyal 230/670 KCW33+AH30/670 | |
| 230/670 KCW33+AH30/670 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 230/670 KCW33+AH30/670 |
| d | 670 mm |
| D | 980 mm |
| B | 230 mm |
| C | 230 mm |
| d1 | 630 mm |
| B1 | 14 mm |
| B2 | 50 mm |
| Weight | 590 Kg |
| Size (mm) | 670x980x230 |
| Width (mm) | 230 |
| Bearing number | 230/670 KCW33+AH30/670 |
| Bore Diameter (mm) | 670 |
| Outer Diameter (mm) | 980 |
| (Grease) Lubrication Speed | 205 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 7200 kN |
| Basic static load rating (C0) | 16000 kN |
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16



230/670 KCW33+AH30/670 PDF download