- Loyal
- 230/670 K
230/670 K Bearing | Loyal
| 230/670 K interchange ISB 230/670 K | |
| 230/670 K cross reference ISB 230/670 K | |
| 230/670 K Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 230/670 K |
| D | 980 mm |
| d | 670 mm |
| B | 230 mm |
| C | 230 mm |
| K | 12 mm |
| Weight | 600 Kg |
| Size (mm) | 670x980x230 |
| Width (mm) | 230 |
| Bearing number | 230/670 K |
| Bore Diameter (mm) | 670 |
| Outer Diameter (mm) | 980 |
| (Grease) Lubrication Speed | 459 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 7497 kN |
| Basic static load rating (C0) | 14308 kN |
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8
UCTH212-36J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-36J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/4
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8



230/670 K PDF download