- Loyal
- 230/670 EKW33+OH30/670
230/670 EKW33+OH30/670 Bearing | Loyal
| 230/670 EKW33+OH30/670 interchange ISB 230/670 EKW33+OH30/670 | |
| 230/670 EKW33+OH30/670 cross reference ISB 230/670 EKW33+OH30/670 | |
| 230/670 EKW33+OH30/670 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 230/670 EKW33+OH30/670 |
| D | 980 mm |
| d | 630 mm |
| B | 230 mm |
| C | 230 mm |
| K | 12 mm |
| B1 | 324 mm |
| Weight | 755 Kg |
| Size (mm) | 630x980x230 |
| Width (mm) | 230 |
| Bearing number | 230/670 EKW33+OH30/670 |
| Bore Diameter (mm) | 630 |
| Outer Diameter (mm) | 980 |
| (Grease) Lubrication Speed | 432 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 7497 kN |
| Basic static load rating (C0) | 14308 kN |
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4



230/670 EKW33+OH30/670 PDF download