- Loyal
- 230/670 EKW33+AOH30/670
230/670 EKW33+AOH30/670 Bearing | Loyal
| 230/670 EKW33+AOH30/670 interchange ISB 230/670 EKW33+AOH30/670 | |
| 230/670 EKW33+AOH30/670 cross reference ISB 230/670 EKW33+AOH30/670 | |
| 230/670 EKW33+AOH30/670 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 230/670 EKW33+AOH30/670 |
| D | 980 mm |
| d | 630 mm |
| B | 230 mm |
| C | 230 mm |
| K | 12 mm |
| Weight | 720 Kg |
| Size (mm) | 630x980x230 |
| Width (mm) | 230 |
| Bearing number | 230/670 EKW33+AOH30/670 |
| Bore Diameter (mm) | 630 |
| Outer Diameter (mm) | 980 |
| (Grease) Lubrication Speed | 432 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 6120 kN |
| Basic static load rating (C0) | 13140 kN |
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16



230/670 EKW33+AOH30/670 PDF download