- Loyal
- 230/670 CW33
230/670 CW33 Bearing | Loyal
| 230/670 CW33 interchange Loyal 230/670 CW33 | |
| 230/670 CW33 cross reference Loyal 230/670 CW33 | |
| 230/670 CW33 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 230/670 CW33 |
| D | 980 mm |
| d | 670 mm |
| B | 230 mm |
| C | 230 mm |
| Weight | 600 Kg |
| Size (mm) | 670x980x230 |
| Width (mm) | 230 |
| Bearing number | 230/670 CW33 |
| Bore Diameter (mm) | 670 |
| Outer Diameter (mm) | 980 |
| (Grease) Lubrication Speed | 205 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 7200 kN |
| Basic static load rating (C0) | 16000 kN |
UCTH210-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-32J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 2.00000000
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8



230/670 CW33 PDF download