- Loyal
- 230/670 CAK/W33
230/670 CAK/W33 Bearing | Loyal
| 230/670 CAK/W33 interchange SKF 230/670 CAK/W33 | |
| 230/670 CAK/W33 cross reference SKF 230/670 CAK/W33 | |
| 230/670 CAK/W33 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 230/670 CAK/W33 |
| D | 980 mm |
| d | 670 mm |
| B | 230 mm |
| b | 22.3 mm |
| K | 12 mm |
| Category | Roller Bearings |
| Inventory | 0.0 |
| Size (mm) | 980x670x230 |
| Width (mm) | 230 |
| Mass bearing | 582 kg |
| Product Group | B04311 |
| d2 | 772 mm |
| D1 | 892 mm |
| Limiting speed | 600 r/min |
| Bearing number | 230/670 CAK/W33 |
| Reference speed | 340 r/min |
| Weight / Kilogram | 0 |
| Manufacturer Name | SKF |
| ra max. | 6 mm |
| Da max. | 952 mm |
| Bore Diameter (mm) | 980 |
| Outer Diameter (mm) | 670 |
| Calculation factor e | 0.21 |
| r1,2 min. | 7.5 mm |
| ra - max. | 6 mm |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| Da - max. | 952 mm |
| da - max. | 772 mm |
| da - min. | 686 mm |
| d2 ≈ | 772 mm |
| D1 ≈ | 892 mm |
| r1,2 - min. | 7.5 mm |
| Calculation factor - e | 0.21 |
| Basic dynamic load rating C | 7919 kN |
| Basic dynamic load rating - C | 7919 kN |
| Fatigue load limit Pu | 880 kN |
| Calculation factor Y1 | 3.2 |
| Calculation factor Y2 | 4.8 |
| Calculation factor Y0 | 3.2 |
| Calculation factor - Y1 | 3.2 |
| Calculation factor - Y2 | 4.8 |
| Fatigue load limit - Pu | 880 kN |
| Calculation factor - Y0 | 3.2 |
| Basic static load rating C0 | 14600 kN |
| Basic static load rating - C0 | 14600 kN |
UCTH212-36J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-36J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/4
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4
UCTH212-39J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-39J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 7/16
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16



230/670 CAK/W33 PDF download