- Loyal
- LJT1
LJT1 Bearing | Loyal
| LJT1 interchange RHP LJT1 | |
| LJT1 cross reference RHP LJT1 | |
| LJT1 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | LJT1 |
| D | 57,15 mm |
| d | 25,4 mm |
| B | 15,875 mm |
| C | 15,875 mm |
| Weight | 0,204 Kg |
| Size (mm) | 25.4x57.15x15.875 |
| Width (mm) | 15,875 |
| Bearing number | LJT1 |
| Bore Diameter (mm) | 25,4 |
| Outer Diameter (mm) | 57,15 |
| (Grease) Lubrication Speed | 6 500 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 25,3 kN |
| Basic static load rating (C0) | 14,5 kN |
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000
UCTH211-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-32J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2.00000000



LJT1 PDF download