- Loyal
- RNA 6918
RNA 6918 Bearing | Loyal
| RNA 6918 interchange JNS RNA 6918 | |
| RNA 6918 cross reference JNS RNA 6918 | |
| RNA 6918 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | RNA 6918 |
| D | 125 mm |
| C | 63 mm |
| Fw | 105 mm |
| r min. | 1,1 mm |
| Weight | 1,36 Kg |
| Da max. | 118,5 mm |
| Size (mm) | 105x125x63 |
| Width (mm) | 63 |
| Bearing number | RNA 6918 |
| Bore Diameter (mm) | 105 |
| Outer Diameter (mm) | 125 |
| Basic dynamic load rating (C) | 177,5 kN |
| Basic static load rating (C0) | 490,3 kN |
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8



RNA 6918 PDF download