- Loyal
- EE161300/161850
EE161300/161850 Bearing | Loyal
| EE161300/161850 interchange NSK EE161300/161850 | |
| EE161300/161850 cross reference NSK EE161300/161850 | |
| EE161300/161850 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | EE161300/161850 |
| r | 6,4 mm |
| d | 330,2 mm |
| D | 469,9 mm |
| T | 60,325 mm |
| B | 55,562 mm |
| C | 38,1 mm |
| R | 7 mm |
| a | 92,7 mm |
| da | 377 mm |
| Db | 459 mm |
| Da | 441 mm |
| db | 358 mm |
| Weight | 30,1 Kg |
| Size (mm) | 330.2x469.9x60.325 |
| Width (mm) | 60,325 |
| Bearing number | EE161300/161850 |
| Bore Diameter (mm) | 330,2 |
| Outer Diameter (mm) | 469,9 |
| Calculation factor (e) | 0,5 |
| Calculation factor (Y0) | 0,66 |
| Basic dynamic load rating (C) | 710 kN |
| Basic static load rating (C0) | 1420 kN |
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000
UCTH207-21J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-21J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/16



EE161300/161850 PDF download