- Loyal
- LJT3/4
LJT3/4 Bearing | Loyal
| LJT3/4 interchange RHP LJT3/4 | |
| LJT3/4 cross reference RHP LJT3/4 | |
| LJT3/4 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | LJT3/4 |
| D | 47,625 mm |
| d | 19.05 mm |
| B | 14,2875 mm |
| C | 14,2875 mm |
| Weight | 0,127 Kg |
| Size (mm) | 19.05x47.625x14.2875 |
| Width (mm) | 14,2875 |
| Bearing number | LJT3/4 |
| Bore Diameter (mm) | 19.05 |
| Outer Diameter (mm) | 47,625 |
| (Grease) Lubrication Speed | 7 800 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 15,9 kN |
| Basic static load rating (C0) | 8,73 kN |
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8
UCTH207-21J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-21J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/16
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4



LJT3/4 PDF download