- Loyal
- LJT3
LJT3 Bearing | Loyal
| LJT3 interchange RHP LJT3 | |
| LJT3 cross reference RHP LJT3 | |
| LJT3 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | LJT3 |
| D | 146,05 mm |
| d | 76,2 mm |
| B | 26,9875 mm |
| C | 26,9875 mm |
| Weight | 2,11 Kg |
| Size (mm) | 76.2x146.05x26.9875 |
| Width (mm) | 26,9875 |
| Bearing number | LJT3 |
| Bore Diameter (mm) | 76,2 |
| Outer Diameter (mm) | 146,05 |
| (Grease) Lubrication Speed | 2 400 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 94,5 kN |
| Basic static load rating (C0) | 80,4 kN |
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4



LJT3 PDF download