- Loyal
- LJT11.1/2
LJT11.1/2 Bearing | Loyal
| LJT11.1/2 interchange RHP LJT11.1/2 | |
| LJT11.1/2 cross reference RHP LJT11.1/2 | |
| LJT11.1/2 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | LJT11.1/2 |
| D | 457,2 mm |
| d | 292,1 mm |
| B | 60,325 mm |
| C | 60,325 mm |
| Weight | 40,1 Kg |
| Size (mm) | 292.1x457.2x60.325 |
| Width (mm) | 60,325 |
| Bearing number | LJT11.1/2 |
| Bore Diameter (mm) | 292,1 |
| Outer Diameter (mm) | 457,2 |
| (Grease) Lubrication Speed | 550 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 400 kN |
| Basic static load rating (C0) | 626 kN |
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16



LJT11.1/2 PDF download