- Loyal
- EE116050/116097
EE116050/116097 Bearing | Loyal
| EE116050/116097 interchange NSK EE116050/116097 | |
| EE116050/116097 cross reference NSK EE116050/116097 | |
| EE116050/116097 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | EE116050/116097 |
| r | 4,8 mm |
| d | 127 mm |
| D | 247,65 mm |
| T | 63,5 mm |
| B | 63,5 mm |
| C | 47,625 mm |
| R | 3,3 mm |
| a | 50,1 mm |
| da | 158 mm |
| Db | 234 mm |
| Da | 219 mm |
| db | 143 mm |
| Weight | 12,6 Kg |
| Size (mm) | 127x247.65x63.5 |
| Width (mm) | 63,5 |
| Bearing number | EE116050/116097 |
| Bore Diameter (mm) | 127 |
| Outer Diameter (mm) | 247,65 |
| Calculation factor (e) | 0,37 |
| Calculation factor (Y0) | 0,9 |
| Basic dynamic load rating (C) | 465 kN |
| Basic static load rating (C0) | 640 kN |
UCTH207-21J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-21J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/16
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4



EE116050/116097 PDF download