- Loyal
- 53312U+U312
53312U+U312 Bearing | Loyal
| 53312U+U312 interchange Loyal 53312U+U312 | |
| 53312U+U312 cross reference Loyal 53312U+U312 | |
| 53312U+U312 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 53312U+U312 |
| d | 60 mm |
| D | 110 mm |
| T | 42 mm |
| d1 | 62 mm |
| D1 | 110 mm |
| D2 | 85 mm |
| D3 | 115 mm |
| Weight | 1,72 Kg |
| Bearing number | 53312U+U312 |
| Bore Diameter (mm) | 60 |
| Outer Diameter (mm) | 110 |
| (Grease) Lubrication Speed | 1500 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 124 kN |
| Basic static load rating (C0) | 267 kN |
UCTH208-24J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-24J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/2
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8



53312U+U312 PDF download