- Loyal
- 53312U
53312U Bearing | Loyal
| 53312U interchange NSK 53312U | |
| 53312U cross reference NSK 53312U | |
| 53312U Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 53312U |
| C | 119 |
| D | 110 mm |
| R | 90 mm |
| A | 41 mm |
| T | 42 mm |
| b | 11,5 mm |
| d | 60 mm |
| r | 1.1 |
| A_ | 41 |
| D_ | 110 |
| Z_ | 14 |
| da | 90 |
| T3 | 38.3 |
| C0 | 263 |
| T4 | 42 |
| ra | 1 |
| B_ | 42 |
| R_ | 90 |
| D2 | 85 mm |
| D3 | 115 mm |
| D1 | 62 mm |
| d1 | 110 mm |
| D_2 | 85 |
| D_3 | 115 |
| SRE | 9.4 |
| D_1 | 62 |
| SRI | 9.4 |
| DA_ | 17.462 |
| D_a | 80 |
| SREX | 0.065 |
| SRIN | 0 |
| SREN | 0 |
| mass | 1.83 |
| yobi | 53312U |
| SDM_ | 85 |
| SRIX | 0.065 |
| KBRG | 5131 |
| r min. | 1,1 mm |
| LangID | 1 |
| Weight | 1,83 Kg |
| ra max. | 1 mm |
| GRS rpm | 1600 |
| Oil rpm | 2400 |
| da min. | 90 mm |
| Da max. | 80 mm |
| hidYobi | 53312U |
| hidTable | ecat_NSSDTB |
| Size (mm) | 60x110x42 |
| Prod_Type3 | TB_SD_WASW |
| Width (mm) | 42 |
| Bearing number | 53312U |
| Bore Diameter (mm) | 60 |
| Outer Diameter (mm) | 110 |
| (Grease) Lubrication Speed | 1600 r/min |
| Basic static load rating (C0) | 263 kN |
| Basic dynamic load rating (C) | 119 kN |
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8



53312U PDF download