- Loyal
- 53312U
53312U Bearing | Loyal
| 53312U interchange NACHI 53312U | |
| 53312U cross reference NACHI 53312U | |
| 53312U Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 53312U |
| A | 41 mm |
| R | 90 mm |
| S | 11.5 mm |
| d | 60 mm |
| D | 110 mm |
| T | 42 mm |
| d1 | 110 mm |
| D1 | 62 mm |
| D2 | 85 mm |
| D3 | 115 mm |
| Weight | 1.75 Kg |
| r min. | 1.1 mm |
| Size (mm) | 60x110x42 |
| Width (mm) | 42 |
| Bearing number | 53312U |
| Bore Diameter (mm) | 60 |
| Outer Diameter (mm) | 110 |
| (Grease) Lubrication Speed | 1600 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 123 kN |
| Basic static load rating (C0) | 267 kN |
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8
UCTH207-21J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-21J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/16



53312U PDF download