- Loyal
- 53312+U312
53312+U312 Bearing | Loyal
| 53312+U312 interchange NKE 53312+U312 | |
| 53312+U312 cross reference NKE 53312+U312 | |
| 53312+U312 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 53312+U312 |
| R | 90 mm |
| d | 60 mm |
| D | 110 mm |
| H | 38,3 mm |
| A | 41 mm |
| H2 | 11,5 mm |
| d1 | 110 mm |
| d2 | 85 mm |
| D1 | 62 mm |
| H1 | 42 mm |
| Weight | 1,72 Kg |
| r1 min. | 1,1 mm |
| r2 min. | 1,1 mm |
| Size (mm) | 60x110x38.3 |
| Width (mm) | 38,3 |
| Bearing number | 53312+U312 |
| Bore Diameter (mm) | 60 |
| Outer Diameter (mm) | 110 |
| Basic dynamic load rating (C) | 102 kN |
| Basic static load rating (C0) | 208 kN |
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH212-36J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-36J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/4
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8



53312+U312 PDF download