- Loyal
- 53312 U 312
53312 U 312 Bearing | Loyal
| 53312 U 312 interchange ISB 53312 U 312 | |
| 53312 U 312 cross reference ISB 53312 U 312 | |
| 53312 U 312 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 53312 U 312 |
| E | 11,5 mm |
| d | 60 mm |
| D | 110 mm |
| H | 38,3 mm |
| D1 | 62 mm |
| H1 | 42 mm |
| d1 | 110 mm |
| D2 | 85 mm |
| D3 | 115 mm |
| Weight | 1,71 Kg |
| Size (mm) | 60x110x38.3 |
| Width (mm) | 38,3 |
| Bearing number | 53312 U 312 |
| Bore Diameter (mm) | 60 |
| Outer Diameter (mm) | 110 |
| (Grease) Lubrication Speed | 2295 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 99 kN |
| Basic static load rating (C0) | 220 kN |
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4



53312 U 312 PDF download