- Loyal
- 53312 + U312
53312 + U312 Bearing | Loyal
| 53312 + U312 interchange FAG 53312 + U312 | |
| 53312 + U312 cross reference FAG 53312 + U312 | |
| 53312 + U312 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 53312 + U312 |
| U312 / Designation, seating washer | |
| T | 38,3 mm |
| A | 0,28 / Factor min. load |
| m | 1,41 kg / Weight |
| R | 90 mm |
| C | 11,5 mm |
| D | 110 mm |
| d | 60 mm |
| Size (mm) | 60x115x42 |
| Width (mm) | 42 |
| T1 | 42 mm |
| D3 | 115 mm |
| D1 | 62 mm |
| D2 | 85 mm |
| d1 | 110 mm |
| Ca | 100000 N / Dynamic load rating (axial) |
| m1 | 0,31 kg / Weight, seating washer |
| nG | 3150 1/min / Limiting speed |
| C0a | 208000 N |
| Bearing number | 53312 + U312 |
| Cua | 9000 N / Fatigue limit load, axial |
| rmin | 1,1 mm |
| ra max | 1 mm |
| da min | 90 mm |
| Da max | 85 mm |
| Bore Diameter (mm) | 60 |
| Outer Diameter (mm) | 115 |
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000



53312 + U312 PDF download