- Loyal
- 53312
53312 Bearing | Loyal
| 53312 interchange NACHI 53312 | |
| 53312 cross reference NACHI 53312 | |
| 53312 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 53312 |
| R | 90 mm |
| d | 60 mm |
| D | 110 mm |
| T | 38.3 mm |
| A | 41 mm |
| d1 | 110 mm |
| D1 | 62 mm |
| Weight | 1.45 Kg |
| r min. | 1.1 mm |
| Size (mm) | 60x110x38.3 |
| Width (mm) | 38.3 |
| Bearing number | 53312 |
| Bore Diameter (mm) | 60 |
| Outer Diameter (mm) | 110 |
| (Grease) Lubrication Speed | 1600 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 123 kN |
| Basic static load rating (C0) | 267 kN |
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16
UCTH212-38J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-38J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/8



53312 PDF download