- Loyal
- 53312
53312 Bearing | Loyal
| 53312 interchange Loyal 53312 | |
| 53312 cross reference Loyal 53312 | |
| 53312 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 53312 |
| d | 60 mm |
| D | 110 mm |
| T | 38,3 mm |
| d1 | 62 mm |
| D1 | 110 mm |
| Weight | 1,47 Kg |
| Bearing number | 53312 |
| Bore Diameter (mm) | 60 |
| Outer Diameter (mm) | 110 |
| (Grease) Lubrication Speed | 1500 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 124 kN |
| Basic static load rating (C0) | 267 kN |
UCTH211-35J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-35J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/16
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8



53312 PDF download