- Loyal
- 23280 EKW33+AOH3280
23280 EKW33+AOH3280 Bearing | Loyal
| 23280 EKW33+AOH3280 interchange ISB 23280 EKW33+AOH3280 | |
| 23280 EKW33+AOH3280 cross reference ISB 23280 EKW33+AOH3280 | |
| 23280 EKW33+AOH3280 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 23280 EKW33+AOH3280 |
| D | 720 mm |
| d | 380 mm |
| B | 256 mm |
| C | 256 mm |
| K | 12 mm |
| Weight | 470 Kg |
| Size (mm) | 380x720x256 |
| Width (mm) | 256 |
| Bearing number | 23280 EKW33+AOH3280 |
| Bore Diameter (mm) | 380 |
| Outer Diameter (mm) | 720 |
| (Grease) Lubrication Speed | 512,55 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 6419 kN |
| Basic static load rating (C0) | 10192 kN |
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000



23280 EKW33+AOH3280 PDF download