- Loyal
- 230/630 EKW33+AOH30/630
230/630 EKW33+AOH30/630 Bearing | Loyal
| 230/630 EKW33+AOH30/630 interchange ISB 230/630 EKW33+AOH30/630 | |
| 230/630 EKW33+AOH30/630 cross reference ISB 230/630 EKW33+AOH30/630 | |
| 230/630 EKW33+AOH30/630 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 230/630 EKW33+AOH30/630 |
| D | 920 mm |
| d | 600 mm |
| B | 212 mm |
| C | 212 mm |
| K | 12 mm |
| Weight | 575 Kg |
| Size (mm) | 600x920x212 |
| Width (mm) | 212 |
| Bearing number | 230/630 EKW33+AOH30/630 |
| Bore Diameter (mm) | 600 |
| Outer Diameter (mm) | 920 |
| (Grease) Lubrication Speed | 482,4 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 5360 kN |
| Basic static load rating (C0) | 11250 kN |
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16
UCTH208-24J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-24J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/2
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8



230/630 EKW33+AOH30/630 PDF download