- Loyal
- 20204 C
20204 C Bearing | Loyal
| 20204 C interchange Loyal 20204 C | |
| 20204 C cross reference Loyal 20204 C | |
| 20204 C Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 20204 C |
| D | 47 mm |
| d | 20 mm |
| B | 14 mm |
| C | 14 mm |
| Weight | 0,114 Kg |
| Size (mm) | 20x47x14 |
| Width (mm) | 14 |
| Bearing number | 20204 C |
| Bore Diameter (mm) | 20 |
| Outer Diameter (mm) | 47 |
| (Grease) Lubrication Speed | 5500 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 20,4 kN |
| Basic static load rating (C0) | 19,3 kN |
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4
UCTH207-21J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-21J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/16
UCTH212-38J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-38J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/8
UCTH210-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-32J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 2.00000000



20204 C PDF download