- Loyal
- LJT9
LJT9 Bearing | Loyal
| LJT9 interchange RHP LJT9 | |
| LJT9 cross reference RHP LJT9 | |
| LJT9 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | LJT9 |
| D | 368,3 mm |
| d | 228,6 mm |
| B | 50,8 mm |
| C | 50,8 mm |
| Weight | 22,7 Kg |
| Size (mm) | 228.6x368.3x50.8 |
| Width (mm) | 50,8 |
| Bearing number | LJT9 |
| Bore Diameter (mm) | 228,6 |
| Outer Diameter (mm) | 368,3 |
| (Grease) Lubrication Speed | 750 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 338 kN |
| Basic static load rating (C0) | 455 kN |
UCTH212-38J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-38J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/8
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8
UCTH211-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-32J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2.00000000



LJT9 PDF download