- Loyal
- LJT6
LJT6 Bearing | Loyal
| LJT6 interchange RHP LJT6 | |
| LJT6 cross reference RHP LJT6 | |
| LJT6 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | LJT6 |
| D | 266,7 mm |
| d | 152,4 mm |
| B | 39,6875 mm |
| C | 39,6875 mm |
| Weight | 9,89 Kg |
| Size (mm) | 152.4x266.7x39.6875 |
| Width (mm) | 39,6875 |
| Bearing number | LJT6 |
| Bore Diameter (mm) | 152,4 |
| Outer Diameter (mm) | 266,7 |
| (Grease) Lubrication Speed | 1 200 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 228 kN |
| Basic static load rating (C0) | 253 kN |
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)
UCTH208-24J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-24J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/2



LJT6 PDF download