- Loyal
- NUP2317
NUP2317 Bearing | Loyal
| NUP2317 interchange CYSD NUP2317 | |
| NUP2317 cross reference CYSD NUP2317 | |
| NUP2317 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NUP2317 |
| d | 85 mm |
| D | 180 mm |
| B | 60 mm |
| C | 60 mm |
| Fw | 108 mm |
| Weight | 7,4 Kg |
| Size (mm) | 85x180x60 |
| Width (mm) | 60 |
| Bearing number | NUP2317 |
| Bore Diameter (mm) | 85 |
| Outer Diameter (mm) | 180 |
| (Grease) Lubrication Speed | 3200 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 380 kN |
| Basic static load rating (C0) | 295 kN |
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4



NUP2317 PDF download