- Loyal
- NUP2316E
NUP2316E Bearing | Loyal
| NUP2316E interchange NTN NUP2316E | |
| NUP2316E cross reference NTN NUP2316E | |
| NUP2316E Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NUP2316E |
| B | 58 mm |
| J | 111 mm |
| d | 80 mm |
| D | 170 mm |
| C | 58 mm |
| Fw | 101 mm |
| Weight | 6,25 Kg |
| r min. | 2,1 mm |
| r1 min. | 2,1 mm |
| Size (mm) | 80x170x58 |
| Width (mm) | 58 |
| Bearing number | NUP2316E |
| Bore Diameter (mm) | 80 |
| Outer Diameter (mm) | 170 |
| (Grease) Lubrication Speed | 3 300 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 355 kN |
| Basic static load rating (C0) | 430 kN |
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8



NUP2316E PDF download