- Loyal
- NUP2316 ET
NUP2316 ET Bearing | Loyal
| NUP2316 ET interchange NSK NUP2316 ET | |
| NUP2316 ET cross reference NSK NUP2316 ET | |
| NUP2316 ET Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NUP2316 ET |
| d | 80 mm |
| D | 170 mm |
| B | 58 mm |
| C | 58 mm |
| Fw | 101 mm |
| Weight | 5,73 Kg |
| Db max | 159 mm |
| r min. | 2,1 mm |
| db min | 91 mm |
| r1 min. | 2,1 mm |
| rb max. | 2 mm |
| da min. | 91 mm |
| db max. | 98 mm |
| ra max. | 2 mm |
| Size (mm) | 80x170x58 |
| Width (mm) | 58 |
| Bearing number | NUP2316 ET |
| Bore Diameter (mm) | 80 |
| Outer Diameter (mm) | 170 |
| (Grease) Lubrication Speed | 3 200 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 355 kN |
| Basic static load rating (C0) | 430 kN |
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8



NUP2316 ET PDF download