- Loyal
- 6006
6006 Bearing | Loyal
| 6006 interchange NTN-SNR 6006 | |
| 6006 cross reference NTN-SNR 6006 | |
| 6006 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6006 |
| D | 55,000 mm |
| d | 30,000 mm |
| B | 13,000 mm |
| C | 13,000 mm |
| Size (mm) | 30x55x13 |
| Width (mm) | 13,000 |
| Bearing number | 6006 |
| Bore Diameter (mm) | 30,000 |
| Outer Diameter (mm) | 55,000 |
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16
UCTH212-36J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-36J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/4
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)



6006 PDF download