- Loyal
- RNA1010
RNA1010 Bearing | Loyal
| RNA1010 interchange Timken RNA1010 | |
| RNA1010 cross reference Timken RNA1010 | |
| RNA1010 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | RNA1010 |
| C | 12 mm |
| D | 24 mm |
| r | 0,35 mm |
| Fw | 14,4 mm |
| Ew | 19,4 mm |
| Weight | 0,02 Kg |
| Size (mm) | 14.4x19.4x12 |
| Width (mm) | 12 |
| Bearing number | RNA1010 |
| Bore Diameter (mm) | 14,4 |
| Outer Diameter (mm) | 19,4 |
| (Grease) Lubrication Speed | 17000 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 6,35 kN |
| Basic static load rating (C0) | 8,9 kN |
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2
UCTH211-35J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-35J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/16
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16



RNA1010 PDF download