- Loyal
- RNA1005
RNA1005 Bearing | Loyal
| RNA1005 interchange Timken RNA1005 | |
| RNA1005 cross reference Timken RNA1005 | |
| RNA1005 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | RNA1005 |
| C | 12 mm |
| D | 16 mm |
| r | 0,35 mm |
| Fw | 7,3 mm |
| Ew | 12,3 mm |
| Weight | 0,01 Kg |
| Size (mm) | 7.3x12.3x12 |
| Width (mm) | 12 |
| Bearing number | RNA1005 |
| Bore Diameter (mm) | 7,3 |
| Outer Diameter (mm) | 12,3 |
| (Grease) Lubrication Speed | 34000 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 3,95 kN |
| Basic static load rating (C0) | 4,45 kN |
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16



RNA1005 PDF download