- Loyal
- RNA1035
RNA1035 Bearing | Loyal
| RNA1035 interchange Timken RNA1035 | |
| RNA1035 cross reference Timken RNA1035 | |
| RNA1035 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | RNA1035 |
| C | 18 mm |
| D | 58 mm |
| r | 0,65 mm |
| Fw | 44 mm |
| Ew | 50 mm |
| Weight | 0,127 Kg |
| Size (mm) | 44x50x18 |
| Width (mm) | 18 |
| Bearing number | RNA1035 |
| Bore Diameter (mm) | 44 |
| Outer Diameter (mm) | 50 |
| (Grease) Lubrication Speed | 5600 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 26 kN |
| Basic static load rating (C0) | 51 kN |
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8
UCTH211-35J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-35J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/16
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000
UCTH208-24J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-24J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/2



RNA1035 PDF download