- Loyal
- RNA2055
RNA2055 Bearing | Loyal
| RNA2055 interchange Timken RNA2055 | |
| RNA2055 cross reference Timken RNA2055 | |
| RNA2055 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | RNA2055 |
| C | 28 mm |
| D | 85 mm |
| r | 0,85 mm |
| Fw | 68,8 mm |
| Ew | 74,8 mm |
| Weight | 0,361 Kg |
| Size (mm) | 68.8x74.8x28 |
| Width (mm) | 28 |
| Bearing number | RNA2055 |
| Bore Diameter (mm) | 68,8 |
| Outer Diameter (mm) | 74,8 |
| (Grease) Lubrication Speed | 3600 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 69 kN |
| Basic static load rating (C0) | 157 kN |
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2



RNA2055 PDF download