- Loyal
- RNA2050
RNA2050 Bearing | Loyal
| RNA2050 interchange Timken RNA2050 | |
| RNA2050 cross reference Timken RNA2050 | |
| RNA2050 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | RNA2050 |
| C | 28 mm |
| D | 80 mm |
| r | 0,85 mm |
| Fw | 62,1 mm |
| Ew | 68,1 mm |
| Weight | 0,375 Kg |
| Size (mm) | 62.1x68.1x28 |
| Width (mm) | 28 |
| Bearing number | RNA2050 |
| Bore Diameter (mm) | 62,1 |
| Outer Diameter (mm) | 68,1 |
| (Grease) Lubrication Speed | 4000 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 64 kN |
| Basic static load rating (C0) | 142 kN |
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4



RNA2050 PDF download