- Loyal
- 5308ZZG15
5308ZZG15 Bearing | Loyal
| 5308ZZG15 interchange SNR 5308ZZG15 | |
| 5308ZZG15 cross reference SNR 5308ZZG15 | |
| 5308ZZG15 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 5308ZZG15 |
| D | 90,000 mm |
| d | 40,000 mm |
| B | 36,500 mm |
| C | 36,500 mm |
| a | 45.8 mm |
| f0 | 13.3 |
| d1 | 55.6 mm |
| D1 | 77.4 mm |
| Mass | 1.05 kg |
| Nlim | 5,800 rpm |
| Nref | 6,000 rpm |
| Da max | 82 mm |
| da max | 55.6 mm |
| da min | 48 mm |
| ra max | 1.5 mm |
| rs min | 1.5 mm |
| Size (mm) | 40x90x36.500 |
| Width (mm) | 36,500 |
| Bearing number | 5308ZZG15 |
| Precision class | P0 |
| Static load, C0 | 43.9 kN |
| Dynamic load, C | 59.1 kN |
| Contact angle α | 25 ° |
| Bore Diameter (mm) | 40,000 |
| Outer Diameter (mm) | 90,000 |
| Radial clearance class | CN |
| Fatigue limit load, Cu | 2.75 kN |
| Min operating temperature, Tmin | -20 °C |
| Max operating temperature, Tmax | 120 °C |
| Characteristic cage frequency, FTF | 0.4 Hz |
| Characteristic outer ring frequency, BPF0 | 3.16 Hz |
| Characteristic inner ring frequency, BPFI | 4.84 Hz |
| Characteristic rolling element frequency, BSF | 4.12 Hz |
UCTH207-21J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-21J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/16
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8



5308ZZG15 PDF download